16 Ekim 2009, 10:04 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Renkler'in Türküsü (Derya Kızılgöz)

Renkler'in Türküsü (Derya Kızılgöz)

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 6819 kez okunmuştur

        Yokluk ve yoksunluğun kırbaçladığı ömrün sancısını en iyi türküler anlatır. İçine doğduğumuz anaç tabiat olan bozkır dile getirir en içten ezgileri ki sessizliği bozan haykırışlardır bozlak nameleri? Dinlediğimiz ezgilerin merhametinde iyileşir yaralarımız.


        Türkiye'mizin incisi Tuz Gölü?nün istiridyesi olan Şereflikoçhisar ezgisi renklerle işlenmiş olan, bozkırda bir türküdür.

        Uçsuz bucaksız uzanan toprakları gökle kavuşturan ufka hep yakınsınızdır. Topraktan ve güneşten gelen o eşsiz saltanata gölün kristal dokunuşları eşlik eder. Kedi nanesi morundan eflatuna, turuncudan sarıya, kristal beyaz sonsuzluğun buğusu altında her kaya anlamlı bir şekil çoğaltır bakışlarda.
        Yazın sararan otsu bitkilerin üzeri bal özü denilen yapışkan sıvı ile beslenmiş keçe gibi tüyü ile sayısız böceğe davetkârken;   kökleri toprağın derinliklerindeki neme tutunarak destekler bu daveti. Geniş açı ile baktığınızda alabildiğine uzanan çıplak düzlükler görürsünüz. 

        Ayrıntıya indiğinizde,  çiçek bahçesi olan, doğal örtüsü içinde yaşayan sayısız canlılarla yaşamın derinliklerinden gelir sesi. Yaşlı toprakların deneyimlediği hayat dinginleşmiştir artık. Yel esmez, yaprak kımıldamaz adeta? Sarı sıcakla ısınan, ısındıkça yükselen ruhaniliğini besleyen odur ki; bir yanı Hacı Bektaş, bir yanı Mevlana? Çağlayan Neşet ezgisi, dizelenen Yunus?un kalbi? Bin yer görsün her insan. 

        Gördüklerine muhteşemlik anlatan övgüler sıralasın ne fark eder. Pazarlanan kumsal, deniz senaryolarından bakir, farklılığında uysal resimdir Şereflikoçhisar. Bakarken görmek gerek. Gördüğümüz her ayrıntıda göçmen kuş selamıdır. 

        Turna göğünde, akşamın alacasına karışan maviden kaptığı umutları biriktirir pamucuk bulutlarda. Sabırla bekleyen toprağın damlalara davetidir renklerin türküsü. 

        Şereflikoçhisar?ın başında bir taç; ne altından ne yakuttan ne de zümrütten? Işıl ışıl parlayan meleklerin gözleri.
 
     DERYA KIZILGÖZ BULUT
       
         16 Ekim 2009


YORUM YAZ

ali bülen
Renkler in Türküsü
harika bir başlık, güzel bir yazı.                    ne yazmakla doldurulabilir içi,nede düşünmekle.
bir gün Şereflikoçhisara gelmiştim,aksekiden gecerek tepeye tırnanırken eşekleri kömürle yüklü madencilerle karşılaştim yüzleri görünmüyordu kömür tozundan ama gözleri ışık sacıyordu durduk selamlaşdık hal hatir sorduk, mutlu olduk ,ayrılırken beni kömür ocagina davet ettiler bende zamanım olursa geleceğimi söyledim ve ayrıldık.tekrar yürümeye beşladım yüksekce bir tepede durdum ve akşam oluyordu güneşin bütün kızıllığı tuz gölünün üzerindeydi,o güzel renkin şavkı Şereflikoçhisarada düşmüş, sanki kınası yakılan güzel ve narin bir kızı andırıyordu.
ve kalemimi elime alıp bir şeyler karalamıştım.bir kısmını Deryanın yazısıyla da uyumlu oldugu için sizlerle paylaşmak istiyorum.
Kızarıyor Nar renginde tuz gölü
Temmusun akşam güneşi
Fısıldıyor kulagına halkının
Neşet ertaştan,Hacı taşandan
Kimbilir hangi türküyü.
Hep isyanlarımız oldu,feleği,kaderi sucladık. özlemlerimizi,umutlarımızı Turna kuşlarıyla paylaştık ve söyledik türkülerimizin en güzelini hep beraber turnalarda.
içinde dogduğumuz anaç tabiatın boz kırında ne farkına vardık bir gelin gibi süslenmiş kristalın,nede ömrümüzün sancısının nereden geldiginin.nede varkina vara bildik ufukla, gögün kucaklaştığı güzelliğin buğusune.
bir gün sonra kömür ocaklarında çalışan arkadaşları ziyaret ettim,daha sonraki yazılarımda sizierle paylaşacağım.
Türkülerle,Turnalarla kalın,dostlar.
Yeni yılınız barış ve saglık dolu olsun.     
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Tekin İnşaat

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi Dekorasyon Tavsiyeleri