23 Eylül 2020, 14:34 - Anasayfa // Tefekkür Haberi yazdır

Şereflikoçhisar’ın geleneklerinden

Şereflikoçhisar’ın geleneklerinden

x

Arifeden başlayan kabir ziyaretleri ile bayram namazı sonrası...

  • Facebook Paylaş


  • Twitter Paylaş

Elbette hepsini yazmak bir makalenin harcı değil ama biz burada dostumuz Mehmet Etlioğlu’nun da hatırlatmasıyla bir kaçına değinelim istedik.


Geleneklerin özel gün ve anlarda yapılanların başında bayram, kandil, düğün, cenaze ve ziyaret gibi çeşitleri gelir. Bunların kendine mahsus şart ve mahallî olarak, değişebilen küçük farklılıklar ile devamı mümkün olmaktadır. Her ne kadar çevre ve iklim şartları baskın olsa bile bir şekli ile bu gelenek sembolik de olsa uygulanır.

Arifeden başlayan kabir ziyaretleri ile bayram namazı sonrası hız kazanan bayramlaşma, büyükler arası muhabbet ve uhuvveti kuvvetlendirirken çocuklara sağlam ve unutulmaz hatıraları ile temel oluşturur. Kandilin kendine mahsus evde yapılan helvaları dağıtılır. Düğünlerde “yol” ile başlayan hediyeleşme geline/damada takılanlarla karşılık bulur.

Cenaze geleneğinde hüzün ağırlık kazanır, hayatın geçiciliği ne kadar fanilik dersi verse de dışarı çıkınca etkisinin azaldığı, yaşanan vakalardır. Ziyaretlerin en belirgini akşam misafirliği ise de uzaktan geleni, hac ve umreden döneni ve bir de Almancıları ziyaret, unutulmayanlardandır.

Mevsimlik gelenekler arasında nevruz, hıdrellez, bağbozumu, kışlık ekmek yapma, kına çalma, akla gelmekte. Baharın gelmesini nevruz ve hıdrellez kutlamaları ile idrak edilir.

Eylül sonunda başlayan bağbozumu emekli yani zahmetli bir iştir. Toplanan üzümler kışa hazırlık için kurutulur ya da pekmezi yapılırken dayanıklı olanlar ise asma yapraklarıyla dama asılarak muhafaza edilir. Grup halinde gece geç vakitlere kadar sürdürülen kışlık ekmek yapma, başlı başına bir iş ve imecenin resmidir, dayanışmanın güzel örneğidir. En eğlenceli olan beraberlik kına gecesinde yaşanır, hanımlar arasında. Artık o gece, kızlar bütün bitlerini pirelerini oynaya oynaya dökerler. Gelin hanımın eline sürülen kına ve sonrasındaki uyku arası şakalar, hatıralık kalır zihinlerde.

Kalaycılar, önceleri mahallelerde dolaşarak kapları kalaylar. Bu esnada gelişen sohbetin, özellikle hanımlara asasında olanı ise uzar gider. Derken uzaktan gelen zilli talba sesiyle ayı oynatanın yaklaştığı anlaşılır. Hemen etrafını saran çocuklar merakla ayıyı izler.

Az uzakta duran kadınlar ve yan taraftaki duvara dayanan erkekler. Oynama bitince pamuk eller cebe uzanır ve talbaya dökülen paraların sesi yükselir.

İki kadın, omuzlarına bağladıkları kocaman bohçasıyla yokuş çıkarken nefes nefesedir.

Köşeyi dönerken durur, çaktırmadan etrafı kolaçan eder, bu kavşakta müşteri çıkacağına gözü keserse duvarın dibine işaret ederek yığılırlar. Otururken hafiften kocadonunu toplar, tülbendini arkaya bağlar, kolunu da hafifçe devreler. Tamam, artık sıra çığırtkanlığa gelmiş idi ki buna gerek kalmadı, mahallenin gönüllüleri imdadına yetişir. Derken bohça nazlana nazlana ama itina ile açılır, saçılır.

Arabasıyla mahallelerde dolaşan eski eşya alanların o zaman hopörleri yoktu ama yüksek sesleri yetiyor idi. Keçiboynuzu ve kırık leblebi torbalarının üzerine hafiften örtüyorlardı ki güneşten ve tozdan etkilenmesin diye. Kadınların verdikleri artık ve kullanılmayan esvaplarının karşılığında verilen keçiboynuzunu yiyen çocuklardan tecrübeli olanı ise keçiboynuzunun çekirdeğiyle dişini kırmıyordu.

Eskimeyen eski geleneklerimize askere göndermeleri ve sünnetleri de eklemek hatta daha başkalarını da ilave etmek elbette gerekir.

Ne eklersek ekleyelim onlar bizim resmimiz, hâlimiz ve neslimize emanet edeceğimiz değerlerimizdir. Hatasıyla sevabıyla…


  24 Eylül 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 8434 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Mehmet
Kıymetli Abiciğim,
Kaleminize ve yüreğinize sağlık. Şimdi "eskiler çok güzeldi" diyesim geldi. Tabi ki yıllarca gurbette olmanın da etkisi var bu özleme. Şereflikoçhisar'a katkınızdan dolayı sonsuz teşekkürler. Saygılarımı sunuyorum.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Tefekkür Haberleri

Tümü
Mustafa Yücel Mustafa Yücel
Eskinin garajından çarşıya inerken, Karabük Çeşmesi’ni geçince karşısında duran gazeteci Muharrem Amcanın...

YAZARLAR

Tekin İnşaat

SON YORUMLANANLAR

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi Dekorasyon Tavsiyeleri