08 Temmuz 2020, 14:31 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Peçenek Barajından Evren'e de su verilecek

Peçenek Barajından Evren'e de su verilecek

x

Suyun azaldığı Peçenek Barajından Evren'e de su verilecek...Suyun azaldığı Peçenek Barajından Evren’e de su verilecek

SUSUZ KALABİLİRİZ!

Baraja su takviyesi yapılmazsa, maksimum 2 sene sonra su biter.

Şereflikoçhisar Ovası Sulama Birliği Başkanı Atilla Tekbudak, gazetemize yaptığı açıklamasında; Peçenek Barajındaki suyun her yıl azaldığını, tek çarenin Hirfanlı Barajından Peçenek barajına yapılacak su takviyesinin olduğunu söyledi.

Şayet, su takviyesi yapılmazsa Peçenek Barajı’ndaki suyun maksimum iki sene sonra biteceğini özellikle vurguladı.

BU YIL BARAJDA 22 MİLYON M3 SU VAR
Bu yıl Peçenek Barajında, 22 milyon m3 su olduğunu belirten Atilla Tekbudak; “Barajın alanı 14.100 dekar. Barajda 2019 Mayıs Ayında 1048.22 kot su varken bir yıl sonra yani 2020 Mayıs Ayında 1047.29 kota düşmüş. Şuanda da su seviyesi 1046.80 kot. Ve 22 milyon m3 suyumuz var. Yıllar ilerledikçe barajdaki suyumuzda azalıyor. Bu hiç iyi bir durum değil. Ben geceleri dahi bu durumu düşünür oldum.

EVREN’E SU VERİLECEK
İlçe’de su sıkıntısının geleceğine ilişkin olumsuz sinsaller alınırken, Peçenenek barajından Evren’e içme ve sulama suyu verilecek olmasına bir anlam verilemiyor.
Sulama Birliği Başkanı Atilla Budak konuya ilişkin şöyle diyor: "Bu yıl ASKİ tarafından Eylül Ayında Evren İlçesinin 7 mahallesine, Peçenek Barajından arıtılmış su verilecek. Evren İlçesine de su verilmeye başlanılırsa Peçenek Barajında su kalmaz. Şöyleki; 14 milyonunu ASKİ kullanıyor, 6 milyonunu biz sulamada kullanıyoruz ve 2 milyonda kurbağalar içerse barajda su kalmaz.
3 ay önce Hirfanlı barajından botaşa ait 1400’lük borunun baraja geldiğini fark ettim. O boru ile Hirfanlı Barajından Peçenek Barajına su takviyesi yapılırsa rahatlarız."

KONU BAŞKANA İLETİLDİ
Sulama Birliği Başkanı Atilla Tekbudak, çiftçilerle birlikte Belediye Başkanı Memiş Çelik’i ziyaret ederek; “Hirfanlı Barajından Peçenek Barajına su takviyesinin yapılması gerektiğini” kendisine ilettiklerini söyledi.

Ziyarette, Hirfanlı Barajından Peçenek Barajına su takviyesi yapılmazsa, Şereflikoçhisar’ın susuz kalacağını belirten Başkan Tekbudak; konuyla ilgili bilgileri Başkan Memiş Çelik’e aktararak, siyasi olarak destek istediklerini dile getirdiğini ifade etti.

Başkan Çelik de; Konuyla ilgileneceğini, konuyu siyasilere ileteceklerini, konu nedir, ne değildir öğrendikten sonra hep birlikte bu konuyu çözebileceklerini söylediği belirtildi.

KONU MUTLAKA ÇÖZÜLMELİ
ASKİ’nin, Peçenek Barajından Evren İlçesinin 7 mahallesine hem de arıtılmış olarak su verilmesinin de çok sıkıntı yaratacağını belirten Başkan Atilla Tekbudak; “Biz ilçede arıtılmış suyu içiyoruz, Evren ilçesindekilere ise arazi sulamak amacıyla arıtılmış su verilecek. Yazıktır. Madem arazi sulanacak Hirfanlı Barajından ver, içmeyi arıtılmış kullandır.
Peçenek Barajına su takviyesinin yapılması şart. Bu konu mutlaka çözülmeli.  Konuyu çözecek kişiler de siyasilerdir” dedi.


    9 Temmuz 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 6338 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Kaan
Iyi iste susuz kalinca artik hangi ilden hangi ilceden su dileniriz onu düşünsünler. Sulama birligi hic ovaya iniyormu? Ordaki su israfini goruyormu? Oncelikle onları takip etsinler. Evren'e burdan su verilmeside yanlistir. Koskoca hirfanli varken. 22 milyon metre kup suyu olan golet niteliginde bile sayilmayacak yeri kurutma asamasidir.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

Tekin İnşaat

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri

İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi film izle