02 Eylül 2020, 14:55 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

30 Ağustos covid-19 tedbirleri kapsamında kutlandı

30 Ağustos covid-19 tedbirleri kapsamında kutlandı

30 Ağustos covid-19 tedbirleri kapsamında kutlandı...


30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98.yılı, tüm yurtta olduğu gibi İlçemizde de kutlandı.

Bu yıl coronavirüs salgını nedeniyle tüm yurtta kısıtlı törenlerle kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramının kutlama töreninin ilki hükümet Konağı önünde çelenk sunma töreniyle başladı.

Törende, maskeler takıldı ve sosyal mesafeye dikkat edildi.

ÇELENK SUNMA TÖRENİ
Hükümet Konağı önündeki Atatürk büstüne sırasıyla; Kaymakam Zafer Engin, Tatbikat Merkezi Komutanı Tankçı Albay Dursun Bostan ve Belediye Başkanı Memiş Çelik tarafından çelenk konuldu.

Çelenklerin sunumunun ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemiyle ilgili konuşma Tatbikat Merkezi Komutanlığında görevli Piyade Yüzbaşı Sezer Sezginer tarafından yapıldı.

30 Ağustos Zafer Bayramının askeri yönünü anlatan Piyade Yüzbaşı Sezer Sezginer; “30 Ağustos Zaferi, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da doğan güneşin Türk dünyasını aydınlatan, sönmeyen ışığıdır. Bu zafer Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde şereflenen bir avuç Anadolu insanının her türlü yokluğa rağmen başlattığı İstiklal mücadelesinin eşsiz destanıdır. Birinci dünya savaşından sonra vatanımız işgal edilmiş, Türk Milleti ana yurdundan sökülüp atılmak ve tarihten sonsuza kadar silinmek istenmiştir.
Ancak, tarih göstermiştirki, Türk Milleti bağımsızlığı için gözünü biran bile kırpmadan canını seve seve feda etmeye hazırdır. Böylesine kahraman bir Milletin yok olacağını düşünmek, en basit ifadesiyle boşuna hayal kurmaktır. Kurtuluş Savaşında Sakarya nehrinin doğusunda, savunma mevzii tesis eden Türk Ordusu, 22 gün 22 gece kahramanca savaşarak destansı bir makus talihi yenme mücadelesi vermiştir.
Ancak, zafer taarruzla alınacaktır. Türk’ün haksızlıklar karşısında ordusuyla, milletiyle, kadınıyla, çocuğuyla yarattığı güçlü kükreyişinin tezahürü olan Büyük Taarruz, 26 Ağustos 1922 sabahı başlamış ve 30 Ağustos günü büyük bir zaferle taçlanmıştır. Bu zafer düşmanın beyhude yerlerinde sonu olmuştur.
30 Ağustos Zaferi, Türk ufkunda da hürriyet güneşidir. 30 Ağustos Zaferi, Türk Milletinin makus talihinin dönüm noktasıdır. Türk ulusunun bağımsızlık mücadelesinin ölümsüz bir anıtı olan bu zafer; Ülkemizi parçalamak, milletimizi esaret altına almak isteyenlere karşı Yüce Türk Ulusunun yüksek iradesi, vatanseverliği ve eşsiz kahramanlarıyla tanınmıştır.
Bu bayrama adını veren 30 Ağustos Zaferi, ulusal birlik ve beraberliğin ne kadar büyük bir güç olduğunun en büyük göstergesidir. Türkün bu onurlu mücadelesi aynı zamanda dünyada esaret altındaki diğer milletlere de örnek olmuş, çağdaş bir devletin oluşması için uluslara özgüven kazandırmıştır. Bu zaferle, gücünü kurtuluş savaşından alan Atatürkçü düşünce sistemi ile temsil edilmiş modern bir toplumun temelleri atılmıştır.
Türk tarihinin her döneminde milletini ve Ülkesini kanının son damlasına kadar koruyan Türk askeri, bugün de aynı inanç ve kararlılıkla, aynı değerler uğruna seve seve canını feda edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın.Türk Ordusunun bugüne kadar yaptıkları, bundan sonraki yapacaklarının teminatıdır.
Bu yıl 98.yıl kez kutladığımız, eşi benzeri olmayan bu zafer dünya varoldukça Türk Milleti tarafından sonsuza kadar kutlanacaktır. Bunun bilinci içerisinde çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakmanın sevincini milletçe yaşıyoruz.
Bu anlamlı günde Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran ve bizlere emanet eden başta Ulu Önder Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere vatanı ve milleti uğruna canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, kahraman Gazilerimizi şükranla anıyoruz. Büyük Zafer’in 98.yılı hepimize kutlu olsun” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından çelenk sunma töreni sona erdi.

ŞEHİTLİK ZİYARETİ
Çelenk sunma töreninden sonra program aynı gün saat 16.00’da mezarlıktaki şehitlik ziyareti ile devam etti.

Şehitlerimize karanfillerin bırakılmasından sonra yapılan duanın ardından ziyaret sonlandırıldı.

ŞEHİT AİLELERİ ZİYARET EDİLDİ
Kaymakam Zafer Engin; Tatbikat Merkezi Komutanı Tankçı Albay Dursun Bostan, Belediye Başkanı Memiş Çelik, İlçe emniyet Müdürü Gökhan Çitken, İlçe Jandarma Komutanı Vekili  Teğmen Nazmi Erol ve İmam Mustafa hoca ile birlikte şehit ailelerini ziyaret gerçekleştirildi.

Kaymakam Zafer Engin ve beraberindekiler ilk olarak, Çatçat Mahallesinden şehit asker Yamin Kutlu’nun ailesini sonra Çalören Mahallesinden şehit asker Polat Özbek’in ailesini ziyaret etti.     3 Eylül 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1171 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri