07 Ekim 2020, 14:28 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Analiz sonuçları belli oldu

Analiz sonuçları belli oldu

x

Analiz sonuçları belli oldu...Tuz Gölü üzerinde kurutulan domatesler, ihracatçılardan tam not aldı.

ilçemiz Ticaret Odası ve Ziraat Odası Başkanlıklarının öncülüğünde Tuz Gölü’nün üzerinde kurutulan domates kurularının analiz sonuçları umut verdi.

Domateslerin analizini yaptırmak için geçtiğimiz hafta İzmir Torbalı’ya giden Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak ile Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt, analiz sonuçlarını ve İzmir’de ki gözlemlerini düzenledikleri basın toplantısında açıkladılar.

Yapılan analiz sonucunda domates kurularının çok beğenildiğini ifade eden Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak,  domates kurularının renk ve tat değişimi olmadığı gibi tuz ve nem oranının oldukça dengeli olması sebebiyle Torbalı’daki ihracatçılardan tam not aldığını ve domates kurusu üretimine devam edilmesi halinde ürünlere alım garantisi verdiklerini ifade ederken Hikmet Bozkurt ise talep eden üreticilere teşvik edeceklerini ve desteğe hazır olduklarını belirtti.

Domates kurutma çalışmasının, 45 gün gibi kısa bir sürede %50 karla üretilen bir ürün olduğu özellikle belirtilirken Torbalı’daki firmaların; “Şereflikoçhisar’da bu çalışmayı yapmak isteyen çiftçilere fidesini veririz, ilacını veririz, çapa parasını veririz, alım garantili olmak üzere biz her şeyi veririz. Yeterki bize böyle bir ürün getirin” dedikleri söylendi.

Pazar garantili olan domates kurutma çalışmasının Şereflikoçhisar’da üretim ayağında bir ilk olacağı belirtilerek; “Dünya’da ve Türkiye’de ilk bir şeyi başararak Tuz Gölü üzerinde bir deneme yaptık, başarılı olduk”denildi.

Tuz Gölü üzerinde ilk denemesi yapılan domates kurutma çalışmasının başından son işlemine kadarki aşamayla ilgili bilgi veren Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak; “Şereflikoçhisar’da ekonomik gelişimine katkı sunacak ve tarım sektöründe alternatif bir ürün yetiştirilmesi hususunda Ziraat Odası ile birlikte yürüttüğümüz çalışmanın bir yılını tamamlamış bulunuyoruz.
Bu bir yıllık süre içerisinde basın olarak sizlerde takip ettiniz. Sizleri de bu konu hakkında bilgilendirilmede bulunmuştuk.
Biz bir proje geliştirmiştik, domatesi alternatif ürün olarak Şereflikoçhisar’da domatesin yetiştirilmesi hususunda. Birkaç çiftçi arkadaşlarımızın domates yetiştirip üründe başarı elde etmelerinden dolayı bunun da katma değerli bir ürün haline getirilmesi hususunda ne yapılabilir? noktasında bir arge çalışması yapmıştık. Bilindiği üzerine kuru üzerine durduk. Domates kurusu, sebze kurusu ve salça olarak bunu değerlendirmiştik. Bunun ilk ayağı olan kurutma ile alakalı bu kurutmanın yurt dışı ayağı İzmir Torbalı’daydı.

Bir yıl öncesinde İzmir Torbalı’ya Ziraat Odası ile birlikte heyet olarak gittik, orada bir ön görüşme yapmıştık, nasıl yapılır?, nasıl üretiliyor?diye. Oradan elde ettiğimiz bilgilerle burada domates yetiştiren arkadaşlarımızdan da ürün alarak Tuz Gölü’nün üstünde kurutmak üzere çalışmaya başlamıştık.
Tuz Gölü’nde acaba olacak mı?diye düşünürken tabi 5-6 gün bir süreç içerisinde olumlu bir sonuç aldık. Aşağı yukarı 900-950 kg kadar bir domatesi, Tuz Gölü üzerine 4,5 km.’lik bir mesafe içerisinde bütün dış etkenlerden insan ve diğer canlılardan tozdan vb. uzak olsun diye gölün ortasına serdik. 6 gün içerisinde domateslerimizin kuruduğunu gördük, topladık.
Biz daha sonra bunların tahlili için İzmir/Torbalı’ya gittik. Yanımızda aldığımız ürünlere hiçbir işlem yapmadık. Tuz Gölü’nden topladığımız şekilde karton kutuya koyduk ve Ziraat Odası Başkanımızla birlikte İzmir/Torbalı’ya götürdük. Orada 4 tane İhracaatcı firmayla temasa geçtik, numunelerimizi gösterdik kendilerine. Bize ilk tepkileri şu oldu; Ürünün gayet kaliteli olduğunu, kendilerinin böyle bir ürün elde edemediklerini söylediler. Orada gıda mühendisleri ve Ziraat mühendisleri ürünleri tek tek incelediler, tuz ve nem oranına baktılar, tuz ve nem oranının çok dengeli olduğunu söylediler. Hatta bize “Elinizde ne kadar ürün varsa getirin” dediler. Böyle bir ürün görmemişler.

Orada edindiğimiz bilgilere göre, Torbalı’ya bir çok yerden ürün geldiğini söylediler. Mesela Urfa’dan geldiğini, Ereğli’den geldiğini söylediler. Fakat oralarda ürünün hızlı bir şekilde yandığını, renk değişimi olduğunu söylediler. Biz de hiçbir renk, koku, tat değişikliği meydana gelmediğini kati  suretle ifade ettiler. Bu da Tuz Gölü’nün üzerindeki projemizin amacını ve ana hedefini ortaya çıkardı, doğru bir karar aldığımızı ortaya çıkardı. Çünkü, İlçemizde gündüz ve gece arasındaki ısı farkından dolayı bizim bu ürünlerimiz sanki gölgede kurutulmuş gibi kendi öz suyunu, kendi öz aromasını muhafaza ederek kuruduğu için bu özelliğe sahip olduğunu düşünüyoruz.

*Bu projede bizler 9 bin km yol yapmışız. 6 tane Ticaret, Sanayi ve Ziraat Odası ile irtibata geçmişiz. Bugüne kadar en büyük desteği sunan Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun Bey’e çok teşekkür ediyorum ve Diğer Oda Başkanlarına da teşekkür ediyorum.
İlçe Tarım ve Orman Müdürümüz Şenol Görgülü burada bize destek verdi, İlçe Ziraat Mühendisimiz Muharrem Öcal, Danışman Ceylan Dayanç ve bu ürünleri yetiştirerek tedarik eden Musa Gündoğdu ve Tuncer Görgülü’ye de şükranlarımı sunuyorum. İhracaat yapan 4-5 firma. Aynı zamanda kuru tesisi ile ilgili ve üretim yapan 3 firmayla biz irtibata geçtik, desteklerini gördük. Bu ürünlerin bu aşamaya gelmesinde hem Ziraat Odası hem de Ticaret Odası personellerimizin çok büyük katkısı oldu. Bu ürünün ortaya çıkmasında ayrıca; Odamız üyelerinden Fırat Tokgöz, İbrahim Özbek, Andaçlar Tuz’a teşekkür ediyorum.
Biz Meclisimizle, yönetimimizle ön görüşme yaptık. Bu işin tesisini de düşünüyoruz. Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleri İl Müdürlerimizle görüşme sağladık. İnşallah OSB’deki yatırıma hibe verecekler. “dedi.

Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt da; “Biz bu domatesleri rastgele aldık. Bir marka, bir cins olarak götürmedik. Burada eken arkadaşlarımızın fide çeşitlerinden aldık. Ama bize bazı çeşitler önerdiler. Bizde onların isimlerini aldık. Eğer ekmek isteyen çiftçilerimiz varsa o isimleri vereceğiz ya da fidelerin temininde yardımcı olacağız.
Biz bunu Ticaret Odası, Ziraat Odası olarak alalım, keselim, Tuz Gölü’nde kurutalım, para kazanalım diye yapacak değiliz. Biz bunun araştırmalarını yaptık, Kamuoyuyla paylaşacağız. Bunu yapacak, bu kar oranını görecek çiftçiler, sanayiciler, müteşebbislerdir. Biz onları teşvik edeceğiz. Daha sonra Salça fabrikası veya kurutma tesisi kurarlarsa biz onlara da destek olacağız, alacağı desteklerde ya da teşviklerde yol göstereceğiz, projelerde yardımcı olacağız.
Fiyatımızda şöyle; 13 kg’dan 1 kilo çıkıyor. 60 kuruştan alacak olan vatandaş 13x60 7.800 TL yapıyor. 13 liraya verdiğinde adama kalan para 5 lira. 1 lirada bunun işçiliği var. Nerdeyse %50’ye geliyor. KDV dahil 15. 8 liraya ham madde, 2 liraya işçilik 10 liraya maliyeti 15 lira satış var. Pazarı hazır. İstemediğin kadar. Milyonlarca ton getirin biz alalım dediler. Çünkü bizim ürün hem hijyenik hem de renk değişimi yok. Çok beğendiler.
Biz elimizden geldiği kadar üreticilerimize bu konuda yardımcı olacağız” şeklinde konuştu.

KOÇAK; %50 KARLA ÜRETİLEN BİR ÜRÜN
“Domates kurusunun 45 gün gibi kısa bir sürede %50 karla üretilen bir ürün olduğunu ifade eden Koçak; “Bizim kurutma tesisi dediğimiz günlük 5 tonluk kurutma tesisimiz bugün 125 bin euro, bina hariç. Bunla ilgili çalışmalarımızı bitirmek üzereyiz. Zaten bu konu hakkında kamuoyunda bir duyuru yapacağız.
İhracatçı firmalar biz alım garantili size ekim yaptırırız, çiftçilere fidesini veririz, ilacını veririz, çapa parasını veririz, alım garantili olmak üzere biz her şeyi veririz. Yeterki bize böyle bir ürün getirin dediler.  
Fiyat aşamasında; Güncel fiyata baktığımızda %50  oranında net bir kar marjı görüyoruz. Şunu özelikle belirtiyoruz; 45 gün gibi kısa bir sürede %50 karla üretilen bir ürün”dedi.

Son olarak; Bu konu ile ilgili Kooperatif kurulacağı ve Tuz Gölü üzerinde domates kurutulması için gerekli izinlerin de alınacağı belirterek; “Şimdilik Şereflikoçhisar’da üretim ayağında bir ilk olacak. Dünya’da ve Türkiye’de bir ilki başararak Tuz Gölü üzerinde bir deneme yaptık, başarılı oldu.”denildi.


      8 Ekim 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2543 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


İsmail YILDIZ
Hiç bir ihracatçı firma, Tuz Gölü üzerinde domates kurutulması için gerekli izinler alınmadığı için, gelip sizinle anlaşma imzalamaz. Elinizde ne kadar ürün varsa getirin alalım demekte gerçekçi bir yaklaşım olmaz En önemli olan gerekli izinlerin alınmasıdır. Bu aşamada eğer bu işin Akademik bir danışmanı var ise her ne kadar bazen Ziraat Mühendisleri de uğraşıyor ama asıl Gıda Mühendislerinin işi Tuz gölü üzerinde doğal ortamda kurutulması dünya üzerinde bir ilk olacağı için bir akademisyen bununla ilgili bir yayın yapabilir buda literatüre girer. Eğer gerekli izinler alınır kurutulmuş ürün elde edilmeye başladığı zamanda bu işlerle uğraşanlar için bir değeri olur. Bunun haricinde bir üniversitede Gıda Mühendisliği bölümü hocaları için akademik bir çalışma olur olur diye düşünüyorum. Sağlıcakla...
Murat Yaman
İnsanlara hayal satmayı bırakın.. Hangi ihracatçı alım garantisi verdi ise , o firmayı getirir Çİftçi ile resmi anlaşmasını yaptırırsınız. Tüm ülkede bu işler böyle olur. Yazıktır günahtır kendi bazı hayalleriniz için insanların hayalleriyle oynamayın.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

Tekin İnşaat

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.046 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi Dekorasyon Tavsiyeleri