28 Ekim 2020,?17:08 -?Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Gittikçe İçe Doğru

Gittikçe İçe Doğru

x

Gittikçe İçe Doğru...

  • Facebook Paylaş


  • Twitter Paylaş

Saadet Partisi İlçe Gençlik Kolları Başkanı Furkan Gümüş, “Gittikçe İçe Doğru? başlıklı yazısıyla, “Ülkenin kalkınması, büyümesi, güçlenmesi diğer ülkeler nezdinde saygı değer olması, daha çok adaletle, daha çok fikir hürriyeti ile, daha çok kucak açmak, dünyanın genişliğine nazar etmekle mümkündür? dediği yazısının tamamı şöyle;

Doğruyu söylemek lazım... İlk zamanlar çok doğru tespitler, tedaviler, öngörüler yapılmıştı. Yola çıkılırken kimi bakış açıları yorumlar doğruydu.

Heyecan idealizm inanç vardı bunların yaşama, emeğe yansıması pozitifti. Farklı kesimlerde umut canlı ve sahiciydi. Neden ?? Sistemin dövdüğü adamlar iş başındaydı. Ve mazlumların içinden gelmişlerdi elbet zulme karşı, kötülüğe karşı, sömürüye ve keyfiliye karşı gerekeni yapacaklardı. Hatta askeri vesayet konusundaki zincirlerde kırılacaktı ülkenin kaynakları birkaç ailenin şirketin elinde olamazdı hatta bir küme insan ülkenin istikbaline hükmedemezlerdi.
Milletin aklı çözüm bulmak da yeterdi millet ne derse o olurdu. Allah’ın ve milletin üzerinde hiçbir güç olamazdı kabul de edilmezdi.

Para her ele değmeli,?? mümkün oldukça geniş kesimler arasında dolaşmalıydı adaletli bir gelir dağılımı gerçekleşmeliydi. Millet yeraltı ve yerüstü kaynaklarından adil bir şekilde faydalanmalıydı.
Adalet herkes için vaki olan herkese tartan bir aletten öte mana taşımalıydı.
Hukukun üstünlüğü mühimdi. Sorumsuz, kendini milletin üstünde sayan, ekabir sınıflar asla olamazdı. Son söz de ilk sözde milletindi. Anadolu’nun yanık yüzlü... İnançlı kadroları, insanları bu ülkenin asil sahipleriydi. Savaşta, ön safta mücadele edenler, barışta da ön safta olacaklardı.
?imdi kimi iddialar, inançlar eskidi. Unutuldu. İbn Haldun haklı çıkıyor ne yazık ki. Devletle tanışanlar, idareye çeki düzen vereceklerine, devletin ezelden getirdiklerine razı oldular... Hâlbuki devlet, tek başına bir mana teşkil etmezdi. Devlet, milletin mutlu yaşaması için vardı. Bu yüzden var olmuştu.

?Bu gerçekle hareket etmek lazım iken, devletle yaşama arzusu duyanlar, dünü unutur oldular. Bu acı verici bir haldi. Söylenenler, iddialar, hayaller, davalar silikleşti.
?İlla da iktidar olmak mı, işi şeyler yapmak, adaleti her halükarda ayakta tutmak mı? Arabesk bir anlayış, insanları renksizleştirince, hayal ülkesi kaybolup gitti.
İçeriye doğru bir büzüşme, içeriye doğru bir bakış açısı yoğunlaştı. Hâlbuki dünya ve âlem çok farklı kültürleri, nazarları içeriyordu. Her çiçekten bal alınmalı. Her sözden dersler çıkarılmalıydı...
Her iş bize ilham vermeli. Doğruları almak, müslümanın yitik malı olan bilgiye ulaşmak en doğrusuydu.

Üzülerek ifade etmeliyim ki. Açılmak daha büyük açılara oturmak varken, sırf günü kurtarmak, bulunduğumuz makamları, statüleri korumak adına... İçeriye. İçeriye doğru büzüşmekteyiz.
Gelişme, sadece bir evde solmakla... Bir pencerenin kenarına oturup, gördüklerimizi, gerçek sanmakla mümkün değildir.
İmam-ı Gazali’nin fil örneği ne güzel... Görme engeli olanların fili tariflerine düşmemeliyiz.
Daha çok açılım ama bilgiye, teknolojiye, hukuka, adalete açılım ... Daha çok vicdan, daha çok merhamet. Daha çok hukuk... Adalet...

Hakikate giden yol budur... Ülkenin kalkınması, büyümesi, güçlenmesi diğer ülkeler nezdinde saygı değer olması, daha çok adaletle, daha çok fikir hürriyeti ile, daha çok kucak açmak, dünyanın genişliğine nazar etmekle mümkündür.
İçeriye değil, daha çok dışarıya kol açmak. Her tarafa açılmak kafayı yukarı kaldırmakla, gelişme ve Saadet sağlanabilir.

Büzüşerek, kendi hanemize hapsoluruz ki bu, yavaş yavaş küçülmektir."?????? 29 Ekim 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 14435 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİ?TİR.
?Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ?EREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

YAZARLAR

Tekin İnşaat

SON YORUMLANANLAR

ilancomtr

Emekçioğlu

?.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi Dekorasyon Tavsiyeleri