16 Ekim 2019, 16:42 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Öğrenci Oryantasyon Programı Düzenlendi

Öğrenci Oryantasyon Programı Düzenlendi

Öğrenci Oryantasyon Programı Düzenlendi...

Öğrenci Oryantasyon Programı Düzenlendi.
Rektör Prof. Dr. Aydınlı: Üniversitemiz uluslararası anlamda gerçekten etkindir.

Belediye’nin katkılarıyla Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Şereflikoçhisar Berat Cömertoğlu Meslek Yüksekokulu ve Şereflikoçhisar Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin, 2019-2020 Akademik yılı açılışı ile öğrencileri için oryantasyon programı, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Şereflikoçhisar Yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Şereflikoçhisar’ın kısa tanıtım filmi slayt gösterisi eşliğinde izletilmesiyle devam etti.

KONUŞMALAR DOÇ.DR.ALİ İHSAN AKGÜN;
Programda daha sonra sırasıyla açılış konuşmaları yapıldı. İlk konuşma Berat Cömertoğlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Vekili Doç.Dr. Ali İhsan Akgün tarafından yapıldı.

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılının hayırlı olması temennisiyle konuşmasına başlayan Doç.Dr. Ali İhsan Akgün; “Rektörümüz 5 aylık bir dönem içinde yerleşkemizi iki defa ziyaretinden dolayı  bize büyük bir motivasyon sağlamıştır. Belediye Başkanımız Yüksekokulumuzun öğrencisi olup mezuniyetini aldığından ve bu oryantasyon programımızı düzenlememizde katkısı olduğu için teşekkür ediyorum. Kaymakamımız Rektörümüzün öğrencisi olması bağlamında bize bir renk vermiştir.” dedi.

Okulla ilgili bilgide veren Doç.Dr.Ali İhsan Akgün; “Yerleşkemizdeki Yüksekokulumuza bağlı olarak İşletme Yönetimi programı ve Yerel Yönetimler olmak üzere iki programımız mevcut olup bu yılki eğitim-öğretim döneminde kontenjanımızın %100 dolduğunu paylaşmak isterim. Ayrıca, 176 tane Türkiye ve Kıbrıs dahil örgün eğitim, uzaktan eğitim programı olmak üzere İşletme Yönetimi programı, bu programlar arasında, devlet üniversiteleri arasında 8.sırada, Vakıf ve Devlet Üniversiteleri dahil İşletme Yönetimi programımız 22.sırada yer almıştır. Yerel Yönetimler programımızda devlet üniversiteler arasında 19, Vakıf üniversiteleri ile değerlendirildiğinde 21.sırada yer almaktadır.
Üniversitemizde bu yıl, sırf anadal programıyla birlikte hem yerel yönetim bölümünde okuyan bir öğrencimiz aynı zamanda işletme yönetimi dalında da bir diploma sahip olmak için sırf anadal protokolleri yapmış bulunuyoruz. Ayrıca, öğrencilerin kendisini daha etkin yetiştirmeleri amacıyla seçmeli ders havuzumuzu artırdık. Bunun yanında Meslek Yüksekokulumuz, iş kur Genel Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz protokoller çerçevesinde öğrencilerimizin kişisel ve mesleki gelişimlerini artırmak için anlaşmalar yaptık. Ticaret Odası bünyesinde de öğrencilere birtakım projelerde aktif rol oynayacağını Başkanımızdan birlikte yaptığımız görüşmeler neticesinde Üniversitemize katkı sağlayacağını bize ifade etmiştir.Meslek Yüksekokulumuzda, yeni aramıza katılan 120 arkadaşlarımızla birlikte sayımız 594’e çıkmıştır. Okulumuzda 3 Doktor Öğretim Üyesi, 2 Öğretim Görevlisi ile eğitim faaliyetimizi sürdürmekteyiz. Ayrıca merkez kampüsümüzden değişik branşlarda hocalarımız ve fakültemizle birlikte eğitim programımızı sürdürmekteyiz"dedi ve öğrencilere başarılı ve huzurlu akademik bir yıl olması temennisinde bulundu.

PROF.DR.RAFET AKTAŞ;
Şereflikoçhisar Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Prof.Dr.Rafet Aktaş; “Biz bir yapılanma içerisindeyiz. Üniversitemizdeki öğrencilerimizin hepsi çok kıymetli. Bilgilerin sosyo ekonomiye katkı sağlamamız gerekmektedir. Bilinçli bilgi vermeyi sağlıyor. Öğrenci arkadaşlarımız Üniversitemize geldiklerinde kendi kaderlerini yönlendirmelerine imkan sağlayacağız. Böylece kendi faaliyetlerini kendileri yapmak isteyen arkadaşlarımız, gerek kamuda, gerek özel sektörde yer almak isteyen arkadaşlarımızla birlikte yol alacağız. Sonra bunları olgunlaştırıp, ticarete kazandırmaya çalışacağız. Bizler sizler için çalışıyoruz. Hocalarımız, Öğretim Üyelerimiz, Görevlilerimiz, memurlarımız hepsi sizin  için burda. Sizden beklentimiz şu; sadece içinde bulunduğunuz Sosyal topluma nasıl katkı sağlayabilirsiniz? Nasıl kendinizi geliştirebilirsiniz?, Neler üretebilirsiniz? Bunlara odaklanın. Düşünmekten korkmayın. Çünkü, üretme konusunda herhangi bir sıkıntımız yok.
Şuandan itibaren günümüzde, düşüncenin üretime dönüşmesinde bir sıkıntı yok. Hayal etmemiz lazım, üretmemiz lazım. Topluma fayda sağlamamız lazım. Önce kendimize, sonra ailemize, sonra çevremize, sonra vatanımıza ve milletimize faydalı birey yetişmemiz lazım. Bunun için bizler elimizden geldiğince yardımcı olacağız. Programımızı ona göre hazırladık. Hocalarımızın tüm çalışmaları buna göre programlandı.  Ama asıl iş sizlerde arkadaşlar. Odaklanmanız ve hafızanızın açık olması gerekiyor. Çünkü, bir hoca ne anlatırsa anlatsın, anlattığını karşısındakinin anlaması gerekiyor. Bizler, sizlerin kişisel gelişiminiz için elimizden gelen her türlü yapıyı, organizasyonu ve insan kaynaklarını kullanmış durumdayız. Sizlere kapımız açık”
şeklinde konuştu.

BELEDİYE BAŞKANI MEMİŞ ÇELİK;
Belediye Başkanı Memiş Çelik; “Tüm Öğrencilerimize 2019-2020 akademik yılında başarılar diliyorum. Eğitim-Öğretim ve öğrencilik, bir İlçe için bulunmaz nimetlerden birisi. Yerel Yönetimlerden de öğrencilerimizin beklentileri var. Ulaşım noktasında sorun yaşıyorlar, barınma noktasında, sosyal alanlar kıtlığı noktasında. Biz tabi bunları tespit ettik biliyoruz. Bunlar üzerinde gerçekten çalışmalar yapıyoruz. Bundan sonrası süreçte de bizim sizlerden bir takım taleplerimiz var. Eğer bizlere ulaşırsanız, bizlerden taleplerinizi bildirirseniz, beraberce neler yapabiliriz sizler adına? Bunların çalışmasını hep beraber yaparız, sizlere katkı sağlamaya çalışırız” dedi.

KAYMAKAM SEDAT YILDIRIM;
Kaymakam Sedat Yıldırım; “2019-2020 Akademik yılının Ülkemize, Milletimize, öğrenci arkadaşlarımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Üniversiteler, bilginin yoğun öğretildiği, özgürce düşünülen bir binadan, bir kampüsden ibaret değil. Öncelikle Okulda çeşitli şehirlerden hatta çeşitli Ülkelerden gelen öğrencilerin birbirleriyle bilgi alışverişi, kültür paylaşımları, yine eğitim-öğretim gördükleri kent ile iktisadi olarak kültürel olarak etkileşimi sağlandığı kurumlardır, kuruluşlardır.
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Türkiye’de 200 Üniversite içerisinde ilk 10’larda. Ve bu ilçe adını Çanakkale’de verdiği şehitlerden alan bir ilçe Şereflikoçhisar. Burası Türkiye’nin Başkenti. Kadim bir şehir. Okulumuzdan mezun olan bir Belediye Başkanı var. Rektör hocamızın 25 sene önceden öğrencisi olan bir kaymakamınız var. Dolaysıyla bizim bu yerleşkeden bugün 500 öğrenci eğitim görüyorsa, başta şahsım olarak hepimiz kendimizi sorgulaması lazım diye değerlendiriyorum. Tabi Ülkemizin imkanları önceliklerine göre, yine bir kısım parametreleri değerlendirerek bu ilçede, bu yerleşkede farklı farklı bölümler, farklı farklı üniteler açarak öğrenci sayımızı artırıp, bizde bu ilçenin yerel yöneticileri olarak hep beraber bu yeri adına yakışır, Üniversite’nin adına yakışır, Ankara’nın adına yakışır, İlçemizin adına yakışır bir fakülte, bir Üniversite yerleşkesi haline getirelim. Bunun için bu noktadan sonra İlçe Kaymakamı olarak ve Belediye Başkanımızla elimizden gelen desteği vermeyi hazır olduğumuzu belirtiyorum”
dedi.

Barış Pınarı Harekatına da değinen Kaymakam Sedat Yıldırım; “Dün başlayan ve Ülkemizin İstiklali, istikbali için çok önemli olan Sınır ötesi Barış Pınarı operasyonundaki askerlerimize, ordumuza da  muzafferiyetler, muvaffakiyetler diliyorum. Allah birliğimizi, dirliğimizi hiçbir zaman bozmasın” şeklinde konuştu.

REKTÖR PROF.DR.İBRAHİM AYDINLI;
Programda son olarak Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.İbrahim Aydınlı  da bir konuşma yaptı.

Katıldığı güvenlik toplantısı akabinde programa iştirak ettiğini, kişi ve mal güvenliği olmadan ne eğitim, ne bir sosyal faaliyet, ne de hayat olabileceğini söyleyerek güvenliğin önemine vurgu yaparak konuşmasına başlayan Prof.Dr.İbrahim Aydınlı; “Barış Pınarı Harekatıyla başlatılan operasyonun sınır ötesinde gerçekleşmesine rağmen hem ülke içi hem ülke dışı güvenliğimiz için çok önemli. Kahraman ordumuza başarılar diliyorum” dedi.
Öğrencilere seslenen Prof.Dr.İbrahim Aydınlı; “Üniversiteler sizin için eğitim kurumları, imkanlar tüm bunlar sizin için uygulanıyor. Bunun farkında olmanız gerekiyor. Eksiklikler olabilir, birtakım problemler olabilir. Bunlar her zaman olacaktır. Yani en konforlu şehre bile gitseniz oranın mutlaka bir eksiği vardır. Dolaysıyla zaten idarenin varlığı da buna bağlıdır. Eksiklikler aksaklıklar olacakki, bizde onları düzeltelim. Bizimde başarımız buna bağlı. Dolaysıyla sizler bizlere makul ve mantıklı bir şekilde taleplerinizi iletirseniz eğitimsel olarak, mekansal olarak, hem bize hem Belediye Başkanımıza ve Kaymakamımıza bunların üstesinden biz mutlaka geliriz.”
dedi.

“Üniversitemiz Uluslar arası anlamda gerçekten etkindir” diyen Prof.Dr.İbrahim Aydınlı; “Üniversite’de 102 Ülkeden 2000’e yakın yabancı öğrenci olduğunu, yıllar geçtikçe bu yabancı öğrencilerin buraya nasıl sirayet etmeye başlayacaklarını herkesin göreceğini, Üniversite’nin eğilim gören, temayül olan bir Üniversite olduğunu, bu anlamda bu kadar farklı Ülkeden farklı kültürdeki öğrencileri barındırabilen nadir okullardan biri olduğunu” vurgulayarak; “Kısacası huzur, güven her şeyin başında gelir. Huzur ve güven varsa orada eğitim var, orada sosyal hayat var, orada başarı var”şeklinde konuştu.

“Türkiye’de şikayet üzerine kurgulanmış bir gençlik yapılanması var” diyen Prof.Dr.İbrahim Aydınlı; “Sürekli şikayet, sürekli şikayet. Bir defa şükür unutulmuş, kanat unutulmuş. Onun için genç arkadaşlarımdan beklediğim şey; “Tabi talepleri, eksiklikleri iletecekler ama tamamen olumsuzluk üzerine bir psikoloji kurgulanıyor ve tüm bu bir hastalık gibi yayılıyor. Onun için bu tür oyunlara, bu tür algı yönetimlerine lütfen gelmeyin. Dolaysıyla bizler nimetin kıymetini bilen, şükreden insanlar olmamız lazımki daha çok çalışırız ve bu anlamda daha çok gayret göstererek Ülkemizi çok farklı yerlere taşıyabiliriz. Sizlerin bu İlçede okuyor olması bizim için çok kıymetli. Bu İlçede okuyupta çok donanımlı olan arkadaşlarımız var. Biz bu arkadaşlarımızı da değerlendirmek istiyoruz” diyerek, 2019-2020 eğitim yılının, güvenlik, huzur, sağlık ve esenlik içinde geçirilmesi temennisinde bulundu.

Programın ardından Belediye’ye ait Güneştepe Sosyal Tesislerinde yemek yenilmesinden sonra sırasıyla; Kent Müzesi, tarihi Sultan Alaaddin Cami ve Hacı Enbiya Hz. Türbe-i Şerifi Ziyaretleri gerçekleştirildi.

Ziyaretlerin bitiminden sonra Rektör Prof.Dr.İbrahim Aydınlı, ilçemizden ayrıldı.

  17 Ekim 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2776 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri