06 Kasım 2019, 15:05 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Tuzlalarla ilgili birtakım ziyaretler gerçekleştirildi

Tuzlalarla ilgili birtakım ziyaretler gerçekleştirildi

Milletvekili Oral birtakım ziyaretler gerçekleştirdi...İYİ Parti Bölgemiz Milletvekili İbrahim Halil Oral İlçemizi ziyaret etti.

Vekil Oral; Tuzlalarla ilgili meseleyi Meclise birlikte taşıyalım

Şereflikoçhisar’a verilen sonra tekrar alınan tuzlalar başta olmak üzere İlçenin sorunlarını yerinde görmek amacıyla İlçemize gelen İYİ Parti Bölge Milletvekili İbrahim Halil Oral, İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk ile birlikte konuyla ilgili olarak İlçemizde birtakım ziyaretler gerçekleştirdi.

Tuzlalarla ilgili sorunu İYİ Parti İlçe binasında Ercan Alıcıoğlu’ndan dinleyen Vekil Oral, daha sonra Belediye Başkanı Memiş Çelik’i, Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak’ı, Kaymakam Sedat Yıldırım’ı ve konunun çözümü için yerinde tespit etmek amacıyla Tuz Gölü’nü ziyaret ettiler.

Ziyaretler sonucunda, tuzlaların meselesini İlçedeki siyasi partilerin İlçe Başkanları ile Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte Meclise taşınması gerektiği kararı alındı.

AVNİ YILDIRIM;
Milletvekili İbrahim Halil Oral, İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk ile birlikte ilk olarak ilçe binasında partililerle biraraya geldi. 

İlçe binasında İYİ Parti İlçe Başkanı Avni Yıldırım bir konuşma yaptı.
Tuzlalar hakkında konuşmayı Ercan Alıcıoğlu’nun yapacağını belirten ve İlçemizin gelir kaynaklarının başında gelen Tarım ve Hayvancılık konusuna da değinen İYİ Parti İlçe Başkanı Avni Yıldırım; “Şereflikoçhisar Ovası’nın 150 dönümlük bir arazisi var. Bu arazinin şuanda sadece 5 bin dönümü Peçenek çayı üzerine yapılan göletle sulanmaktadır. Geriye kalan 145 dönüm hatta diğer köylerle beraber susuz, vatandaşın kendi imkanlarıyla açtığı kuyularla sulanmaktadır. Bizim bu konuyla ilgili bir projemiz var. Bunu da ilçedeki ASKİ Bölge Şefiyle görüştük. Hirfanlı Baraj göleti 35 km bir uzaklıkta. Bir pompa istasyonuyla buradan 15 km’lik İbrahimbeyli köyüne pompalandığında Şereflikoçhisar Ovası, cazibeli suyla tamamını sulayabiliriz. Bu da Şereflikoçhisar’ın kalkınmasında çok önemli rol oynayacaktır.
Çünkü, bizim en büyük gelir kaynaklarımızın başında tarım ve hayvancılık gelmektedir. Biz bunu gerçekleştirirsek Şereflikoçhisar Ovası, küçük bir Çukurova gibi verimli olacak. Bu konuda sizin desteklerini bekliyoruz.” dedi.

ERCAN ALICIOĞLU
Ercan Alıcıoğlu da tuzlalar hakkında brifing verdi. Tuzlaların sürecinin 2006 yılında başladığını belirten Ercan Alıcıoğlu, kapatılan tuzlaların ihale sürecinden, ihalenin iptaline kadarki süreci detaylı bir şekilde anlattı.

Konunun çözüm yolunu da belirten Alıcıoğlu; “Birinci adımı, her ne kadar işlevi olmasa da hala ayakta olan ve varolan TBMM’de bunu soru önergesi ya da Meclis Araştırma önergesi haline getirip o kurumun gündemine sokmak. Dolaysıyla  Türkiye’nin gündemine sokmak.
İkinci adımı, meseleyi ulusal basına taşıyarak Türkiye’nin gündemine sokmak,
Üçüncü adımı; İlçede yeter artık deyip bu iki tuzlanın birleştiği yolda, 5 bin Şereflikoçhisarlı oturup, “biz anlamayız kardeşim. Ya bu sorunu çözersiniz ya da bu yol kapalı kalır” diye.
Bu bir tehdit değil. Ama artık sosyal bir hak olarak görülen, kaz dağlarında olduğu gibi…Bu ana lokomotif işimiz olduğu için bunu bahsettik.
Meseleyi üç şekilde çözüyoruz. Birinci adım, İlçenin kendi imkanlarıyla çözülen sorunlar veya oranın idarecilerinin yapabilecekleri,
İkinci adım; Şuanda mevcut sistem içinde Ankara Büyükşehir dediğimiz ve bağlı olduğumuz kurumun gücüyle çözülebilecek sorunlar var,
Üçüncü adım da; Devletle çözülecek sorunlar ki, bu sorun öyle bir sorun.” dedi.

SORUN ÇÖZÜLDÜĞÜNDE
Sorun çözüldüğü zaman neyin halledilebileceğini belirten Ercan Alıcıoğlu; “Şereflikoçhisar’da istihdam problemi kalmayacak, şuan 120-140 lira olan tuz fiyatı 20 liraya kadar düşecek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti kazanacak yani bu sorun çözüldüğünde devlet 300 milyon tazminattan kurtulacak, artı enflasyonla mücadelesinde etki edecek.”dedi.

Bu sorunun yolunu açanda CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök olduğunu, yine bir dosya hazırlayarak konuyu İYİ Parti’nin grup toplantısına katıldığını, en sonda eski Bakan İYİ Parti bölgemiz Milletvekili Koray Aydın’a konuyu ilettiğini belirten Ercan Alıcıoğlu; “İktidarı yönettiğini söyleyen İlçe temsilcilerine de basının huzurunda vereceğim. Bu mesele Meclis Araştırma önergesine gelirse siz de gidin siyasi partinize, “bu işe sizde evet deyin”. Sonra Mecliste kurulacak siyasi partilerden oluşan 5 kişilik heyet buraya gelecek. Bu konuyu araştıracak. Meclise bir rapor sunacak. Burada bir haksızlık var. Bunun çözümü de bir KHK. O KHK yayınlandığı gün, ben iddia ediyorum Şereflikoçhisar’ın şekli değişecek. Türkiye’de zarardan kurtulacak.”şeklinde konuştu.

Toplantıya katılan Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Halil Altundağ da, mevcut iki tuzlalarla sürekli sürtüşme yaşadıklarını belirterek tuzlaların en son Şereflikoçhisar’ın tırcılarına iş yok dediklerini anlatarak çok mağdur olduğunu dile getirdi.

İL BAŞKANI YETKİN ÖZTÜRK;
Söz alan İl Başkanı Yetkin Öztürk; “Sivil Toplum Kuruluşlarının imza attığı kağıda, Avni Başkanımız, tüm siyasi Partilerin İlçe Başkanları ile görüşüp bu konuya imza attırsın. Siz de bunu Ankara’ya getirin. Biz de bunu İl Başkanları olarak imzalatalım. Bunu da konsorsiyum halinde sunalım. Dolaysıyla iktidarı da muhalefeti de iğne ucu kadar bahane bulmasın, benim haberim yoktu diye. Sonra da Vekilimiz İbrahim Halil Oral da, gündeme getirdiğinde vurduğumuz yerden inşallah güçlü bir ses gelir. Maksat burada sonuç almaktır.”dedi.

MİLLETVEKİLİ İBRAHİM HALİL ORAL;
İYİ Parti bölge Milletvekili İbrahim Halil Oral da; “Bu anlatılanlar aslında buranın kaderi. Burada lafın ve sözün bittiği yerdeyiz. Biz İYİ Parti olarak getirilen bu kanuni şeyin arkasındaki gücü hissediyoruz. Biz Türkiye Cumhuriyeti’ndeki bütün hukuksuzlukların önünde durmuş bir siyasi partiyiz. Bunu çok rahat söylüyorum. Biz arkasındaki güç kim olursa olsun Şereflikoçhisar’ın bu emeğini inşallah Meclise getirmek benim borcumdur. Burada maksat üzüm yemektir, bağcığı dövmek değil. Bizim siyasi rant beklentimizden ziyade burada Şereflikoçhisar’ın esnafının, kamyoncusunun bir başarı elde edilmesi. Şereflikoçhisar’ın mal edilebilmesi  önemli. Benim sözüm olsun,  Meclis gündemine bir araştırma önergesi, bir soru önergesi vereyim. Veya konuyla ilgili arzu ederseniz sizi, bir sivil toplum örgütlerini yanımıza alarak Mecliste bir basın toplantısı düzenlemek benim vazifemdir. Çünkü ben bu memleketin oyuyla onurlu olan bu görevi yapıyorum.
Şimdi bir takvim belirleyelim. Avni Başkanım, buradaki diğer siyasi partilerle bir görüşün. Sonra Sivil Toplum Örgütleriyle birlikte görüşün. Görüşme yaptıktan sonra konuyu birlikte taşıyalımki Mecliste milli iradenin sonucu olsun” dedi.

BELEDİYE BAŞKANINA ZİYARET
Milletvekili İbrahim Halil Oral ve İl Başkanı Yetkin Öztürk Parti binasında partililer ile buluştuktan sonra Belediye Başkanı Memiş Çelik’i ziyaret ettiler.

Görevinde başarılar dileyerek konuşmasına başlayan ve konuşmasında tuzlalar konusunun birlik ve beraberlik içinde çözülmesi gerektiğini belirten İYİ Parti Milletvekili İbrahim Halil Oral; “Ercan Bey bizlere tuzlaların meselesini aktardı. Bu mesele ilçenin kanayan yarasıdır. İnşallah gündeme getiririz. Maksat Şereflikoçhisar’ın emeğine saygı duymak.
Bu tuz ile ilgili meselede ben şahsen elimden geleni yapacağıma söz veriyorum. Burada amaca ulaşabilmek için, bütün siyasi partileri ve bütün Sivil Toplum Örgütleri birlikte organize etmek lazım. Siyasi bir beklentinin üstünde bir politika yürütmek lazım. Mecliste biz bunu gündeme getirirken AK Parti’nin de bu konudan haberdar olmasını biz öneririz. Belki de onlarla birlikte Meclis Araştırma önergesi vererek Meclise çıkar. Onurlu bir davranıştır bu. İnşallah biz bunu başarırız. Benim sizden ricam bu konuyu birlikte yürütelim, birlikte ele alalım ve birlikte bitirmek için çaba sarf edelim. İnşallah başarırız. Bizimde çorbada tuzumuz olur.”şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Memiş Çelik de; “Bizimde birinci hedefimiz ilçenin rahatı, ilçenin menfaati. Biz samimi olduğumuzu da gösterdik. Ben değil, biz mantığıyla yürüteceğiz İlçeyi. Bu düşünceyle de Kent Konseyi oluşturduk. Bundan sonra ilçeyle ilgili ne kararlar alacaksak parti ayrımı yapmaksızın birlik ve beraberlik içinde yönetelim dedik. Her noktada biraraya geliyoruz. Birlik ve beraber içinde yöneteceğiz İlçemizi.
Tuz Gölü bizim için bulunmaz bir nimet hem ilçe ekonomisi hem istihdam noktasında. Yani zaten biz gereken çalışmayı yapıyoruz. Bundan sonra daha bir ivme kazanacak hep beraber. Yani biz bu işi sahipleniyoruz. Gerekli mercilere de biz ulaştıracağız. Ve olması noktasında kellemizi ortaya koyacağız. Biz kesinlikle o tuzlaları almayı istiyoruz. Bize düşen her ne varsa her zaman hazırız. İlçemiz adına, memleketimiz, milletimiz adına” diyerek ziyaretlerinden dolayı da teşekkür etti.

TİCARET ODASI BAŞKANINA ZİYARET
Başkan Çelik’i ziyaretin ardından Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak da ziyaret edildi.

Ziyarette konuşan Levent Koçak, Şereflikoçhisar’ın ekonomisi ile ilgili bilgiler aktardı. Koçak ayrıca; “Oda olarak Büyükşehirle de çalışma yapmamız gerekiyor. O konuda da sizden destek bekliyoruz. Özellikle kolektif çalışmayla ilgili, tarımsal ürünlerde kooperatifler kurup halkın ekonomik gelirini yükseltme aşamasında da destek bekliyoruz. Küçük İşletmelerimiz için de projeler geliştiriyoruz. O projelerde de desteklerinizi bekliyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin Kırsal Daire Başkanlığıyla işlerimiz çok olacak. Hazırlığımız var. O dönemlerde de sizi rahatsız edeceğiz” dedi.

Şereflikoçhisar’ın ekonomisi ile ilgili çalışmalarını anlatan özet bir raporu da bir dosya halinde Milletvekili Oral’a veren Başkan Levent Koçak; “Ekonomimizde daha hızlı şekilde işlemler yapmamız için bu konuda sizi boş durdurmayacağız. Sizin de bu sıcak yaklaşımınız bize umut verdi. Amacımız, Ülkemize ve Şereflikoçhisar halkına hizmet etmek için elbirliğiyle çalışmak isteriz” şeklinde konuştu.

Milletvekili İbrahim Halil Oral da; “Ben söz veriyorum sizin bu meselenizde ben vazifeyi üzerime alıyorum. Ben bu konuda Cumhurbaşkanımla beraber Şereflikoçhisar’ın bu emeği için emrindeyiz. Siyasi rantı da hiç düşünmeden emrindeyiz. Söz veriyorum” diyerek  Ticaret Odası’nın projeleri ile ilgili olarak da destekleyeceğini belirtti.

Konuşmalardan sonra tuzdan yapılmış Türk bayrağı şeklini Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak, ziyaretlerinden dolayı Milletvekili İbrahim Halil Oral’a takdim etti.

TUZ GÖLÜ ZİYARET EDİLDİ
Ticaret Odası ziyaretinden sonra Milletvekili İbrahim Halil Oral, İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk ve beraberindekiler, konunun çözümünü yerinde tespit etmek için Tuz Gölü’ne gittiler.

Konuyu bir kez daha yerinde dinleyen Milletvekili İbrahim Halil Oral, mutlaka bu konunun çözüme kavuşturulması gerektiğini vurguladı.

KAYMAKAMA ZİYARET
Son olarak Kaymakam Sedat Yıldırım ziyaret edildi. Burada ziyaret amacını belirten Milletvekili İbrahim Halil Oral, birlik ve beraberlik içinde konunun çözüme kavuşturulması gerektiğini vurguladı.

Kaymakam Sedat Yıldırım da, konuyla ilgili kendisine düşen görevi yapacağını belirterek ziyaretlerinden dolayı Milletvekili İbrahim Halil Oral’a, İl Başkanı Yetkin Öztürk’e ve beraberindekilere teşekkür ederek, memnuniyetini dile getirdi.


    7 Kasım 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1559 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım