20 Kasım 2019, 14:44 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Saadet Öğretmen

Saadet Öğretmen

x

Ben öğretmen değilim!...

Ben öğretmen değilim...


Çok isterdim öğretmen olmayı ama maalesef değilim!

Sağ olsunlar hemşerilerim beni yolda olsun, kurumlarda karşılaştığımızda  olsun tanıyıp, benim eğitimci olduğumu düşünerek hocam diye hitap ediyorlar.

‘Aa ben sizi öğretmen sanıyordum, öğretmen değil misiniz?’ sorusuyla çok karşılaşıyorum!

Gazetede köşe yazısı yazdığım için benim öğretmen olduğumu düşünmüşler!

‘Yok değilim, ah keşke olsaydım!’ diyorum.

Öyle üniversiteler filan bitirmedim herhangi bir yüksek okul eğitimim de yok! Köşe yazısı yazmama gelince; ‘Genetik herhalde’ diye cevap veriyorum.

Dedem, babam, amcalarım...Keza, bizim ailenin bütün gençleri gazetenin içinden geçer. Herkesin mutlaka bir yazı deneyimi olur. Benimki de böyle bir şey!’ diyorum.

Babam öğretmendi ama en çok annem tavsiye ederdi bana. “Öğretmen ol- kadınlara en güzel en rahat meslek öğretmenlik.”diye. Neden ki?

“Yarım gün gidiyorsun sonra evdesin, kışın on beş gün, yazın iki ay tatilin var!” (daha ne olsun)

***

Eskiden “Eti senin kemiği benim” denilirmiş öğretmene öğrenci teslim edilirken. Öğretmene olan sonsuz güvenin, saygının ifadesiymiş!

Bir kez daha yazmıştım. Bir gün babamın öğrencilerinden biri ‘Rahmetli babanın çok dayağını yedim’ dedi. ‘Döverdi ama haklı yere döverdi’ diye devam etti. ‘Bizim adam olmamız için yapardı.’

Dayak yediğini söylemesine rağmen sevgiyle, saygıyla bahsetti babamdan! Bütün diğer öğrencileri gibi. Ben şaşırdım. Bize sesini bile yükseltmeyen babamın öğrencilerini dövdüğüne inanamadım. Bu konuya annem açıklama getirdi.

Eskiden ilkokula yaşında gitmeyen çocuklar varmış! Şimdiki gibi mini mini birler değil yani daha büyüklermiş! Buna rağmen okul saatinde okula gelmezler, kitap defter getirmezler, ders çalışmazlar hatta kafa tutarlarmış. Böyle öğrencileri kurallara uysunlar diye dövdükleri olurmuş öğretmenlerin!

Şimdi bırakın öğretmene eti senin demeyi, azar etse, veliler baskına gidiyorlar!

***

Atatürk’ün her daim övgüler düzdüğü, “Ulusları kurtaracak yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” diyerek yücelttiği öğretmenlerimize bugün aynı kıymet veriliyor mu? Sandığımız gibi rahatlar mı acaba?

Günümüz geçmiyor ki şöyle haberler duymayalım;

“Öğretmen veli tarafından darp edildi!- Bir öğrenci velisi kadın öğretmeni darp etti!- Öğretmen öğrencilerinin gözü önünde velisi ve oğulları tarafından dövüldü!- Öğretmene okul bahçesinde meydan dayağı- Öğretmen öğrencisi tarafından bıçaklandı...

Geçen hafta da gencecik bir öğretmenin  6. kattan atlayarak intihar etti haberi düştü ülke gündemine!

Adı Saadet; aslen Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesi Ağılcık köyünden çıkmış öğretmen olmuş 25 yaşında bir kız çocuğu! Gaziantep’te bir imam hatip ortaokuluna Türkçe öğretmeni olarak atanmış!

Üzülüyor insan, özelikle intihar haberlerini duyduğunda. ‘Yazık kim bilir ne derdi vardı!’ diyor.

Acılı ailesi anlatıyor; Mayıs ayında stajyer öğretmen olarak göreve başlayan Saadet, okul müdürü ve yardımcısından sürekli baskı gördüğünü söylüyor anneciğine. Hatta yakın arkadaşlarına da bu durumdan söz eden genç öğretmenimiz müdür ve yardımcısının sık sık kendisine ve diğer stajyer öğretmenlere, ‘Memurluk hayatınız pamuk ipliğine bağlı. Sizi bitiririz.’ tehditlerine ve baskılarına maruz kaldığını anlatıyor.

Sonsuzluğa uçmadan önce annesini arayıp helallik isteyen Saadet Öğretmen; “Öğrencilerimin önünde bana yumruk attılar.” diyerek ağlıyor.

Facebook sayfasına baktım, canım benim nasıl bunaltmışlar gencecik bir öğretmeni!

Son paylaşımı; ‘Kendine dikkat et.’ diyor sevdiğine sonra öğrencilerine sesleniyor. “Öğrencilerim haklarını helal etsinler gözüm gibi baktım hepsine üzülmesinler ben yapamadım. Mobbinge uğramaktan. Allah’a emanetsiniz canım öğrencilerim hep iyi hatırlayın beni pasta kesmiştik en son kırmızılı kalpli pastalar bırakıyorum. Diğer öğrencilerime de sözümdü unutmadım bir gün görüşmek dileğiyle. Allah’a emanet olun sizi her zaman seven öğretmeniniz Saadet. Her gün pamuk ipliğine bağlısınız sözünden bıktım usandım”

Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.


  21 Kasım 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 4580 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü
Dünyadan Bihaber Olmak Dünyadan Bihaber Olmak
Sarı mikrofon, tüylü mikrofon, mikrofon sende gibi gibi... Sosyal medyada çok karşılaşırız!

Tekin İnşaat

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi Dekorasyon Tavsiyeleri