25 Aralık 2019, 13:43 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

Aslı tarih olan çok yaşamlar

Aslı tarih olan çok yaşamlar

x

İlçemin yerlisi olan toplumu, halkımızın bir bütünü olarak daha yerinde hatırlamak ve...

  • Facebook Paylaş


  • Twitter Paylaş

TOPAKKAYA OKLARI: ASLI TARİH OLAN ÇOK YAŞAMLAR (2)


İlçemin yerlisi olan toplumu, halkımızın bir bütünü olarak daha yerinde hatırlamak ve bilmek ilçe halkının esaslarındandır. Daha önce başladığım yazıma devam etmekteyim.

7- İNEVLİ OĞULLARI: İlçe olmadan önce İNEVİ bucağından geldikleri rivayettir. Soyadları da İNEVİ’dir. Burada yerleşerek kalmışlar olup çocukları Osman, Mustafa, Halil, Hasan, Arap Ali, Bulduk, Ayşe, İsmail vs.dir. İlçede Hacıoğullarıyla hısım olmuşlardır. Torunları ilçede çoktur.

8- ARIOĞULLARI: Gülhüyük’ten geldiklerini rivayet ederler, lakapları Arıklar olup soyadları ARI’dır. Atalarından sonra gelenler Deli Ahmet, İsmail, Mustafa, Sadettin, Ali vs.dir. Bir kısmı Münkeşirlerden Mor Osman’la teyze çocuklarıdır. Arı oğlu Hidayet, Çanakkale ve İstiklal Harbinde bulunmuş olup Çavuş unvanıyla ilçeye gelmiştir. Bunların torunları ilçede ikâmetlidirler.     

9- NEBİOĞULLARI:İlyaslı mahallesinden NEBİLER diye de bilinir, ayrıca UZUNLAR lakabıyla anılır. Soyadları DEMİRKAN’dır. Sonra gelenler Abdulkadir (Nebi), Mustafa, Hasan, Ayşe, Elif, Nazlı vs. olup halen bunların torunları ikametlidirler.

10- Mehmet oğlu İSHAK OĞULLARI: İlçenin eski köklü ailelerinden olup İshak Ağa kazaya üçüncü belediye reisi olmuştur. Çarşı içine Arnavut Kaldırımı yapmıştır. Lakapları kendilerine göre FİKİRSİZ denilse de çalışkan taş işlemeciliği ustasıdırlar. Soyadları GÜMÜŞDAĞ’dır. Sonra gelenler Mehmet,  Ali (Çil Ali), Mustafa (Koca Vasi), Belkise’dir. Halen ilçede torunlarından bir kısmı ikâmetlidirler.

11- ÇAKIROĞULLARI: Dip ataları aslen Karadeniz’li olup Of ilçesinden ÜÇ kardeş olarak geldiği rivayetlidir. Biri ilçemizde kalmış, biri de Kaman’a gitmiş olup üçüncüsü bilinmemektedir. Soyadları DEMİREL’dir. Kök ataları Bayburt’lu Abdulvahp olup Osmanlı’nın Bayraktarlarındandır, mezarı İznik’tedir. Çocuklarından Hüseyin’in beş oğlu ve beş kızı vardı, oğulları Musa, Ömer (Çavuş), Abdulvahp, Aşir ve Hasan olup kızları Ümmügülsüm, Zala (Zeliha), Şemsi(babaannem), Meryem, Hatice’dir. Oğlu Aşir, askerde Dikmen Karakol komutanı iken savaşa katılmış ve şehit olmuştur, oğlu Abdulvahap askerde Yemen’e gitmiş, İngiliz’e  esir düşmüş, yedi sene sonra anlaşma gereği serbest olununca yurda gelmiş, üç sene sonra da İstiklal harbine gitmiştir. Bölüğünün borazancı’dır. Savaş sonrası ilçeye gelmiştir.Hasan (Efe Hasan) ilçe yeni mah.le camiinde  ilk müezzinlerdendir.

12- SARIDAĞLILAR: İlçenin Hacıhızır mahallesi sakinlerinin en köklü ailelerinden olup şimdiki SARIKAYA mahallemizin adeta temsilcisidirler. Esnaf insanları ve memur olanları vardı. Soyadları SARIDAĞLI olup sonradan gelenler Necip ağa ile kasap İsmet, Kazım’ın babaları, ayrıca Feridun’un babası ve adlarını bilemediğim diğerleridir.

13- ÇOBANOĞULLARI: İlçemizin Hacıhızır mahallesi sakinlerinden ve eski köklü ailelerindendir. Ekseriya adları üstünde çabanlık mesleğinden olduklarından bu adla anılırlar, soyadları da ÇOBANOĞLU’dur. Çobanoğu RASİM ağa iyi bir çoban ve iyi bir müezzindir. Sonra gelenlerden Tırıbış lakabıyla anılan İsmail ağa vardır. Bunların çocukları Ali Rıza, Aşir, Ertan, İzzet, Yaşar ve kızları vs.dir.

14- KARGINOĞULLARI: Bunlar da ilçemizin köklü ailelerinden olup Hacıhızır mahallemizin sakinleridir. Eskiden çoğu testicilik, çömlekçilik işleriyle uğraşırlardı, yakın zamana kadar bu işle uğraşanlar vardı. Soyadları KARGIN’dır. Bunlardan okuyup amir, memur ve işletmecisi de vardır. Sonra gelenlerden Kargınoğlu  namıyla İbrahim ağa, Mehmet, Osmanbey, Ramazan ve şimdiki Sarıkaya muhtarımız Abdullah’ın babaları ve amcalarıdır.

(DEVAM EDECEKTİR)


      26 Aralık 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 19486 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


IN EVI, Cihanbeyli,nin eski ismi in evi dir burayla ilgili olarak yakinligi olabilirmi.selamlar.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü

YAZARLAR

Tekin İnşaat

SON YORUMLANANLAR

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi Dekorasyon Tavsiyeleri