12 Şubat 2020, 13:22 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Nerede O Eski Nüfuslar!

Nerede O Eski Nüfuslar!

x

Göç, insanoğlunun var oluşundan beri devam etmektedir...

Göç, insanoğlunun var oluşundan beri devam etmektedir. Avrupa’da sanayi inkılâbı sonrasında şehirleşme ile hız kazanan göç 1950’li yıllardan sonra ülkemizde de insanların hayatını önemli ölçüde etkilemiştir.


Ülkemizde 1927 yılında nüfusun çok büyük bir kısmı (%90) tarım alanında çalıştığı için köy ve kasabalarda yaşıyordu. Bu durum günümüzde tersine döndü. Köy, kasaba ve ilçelerde yaşayanlar büyük şehirlere akın etti. Yoğun ve hızlı bir şekilde yaşanan göç harekeleri beraberinde sosyokültürel, ekonomik ve siyasi sorunları da beraberinde getiriyor. Bu sorunları en aza indirebilmek için nüfus sayımlarının sonuçlarına ihtiyacımız var.

Nüfus sayımları, geleceğe dair fikir yürütülebilinmesine önemli katkılar sağlar. Ülkemizde nüfus sayım görevi ve bu nüfusun özelliklerini belirleme görevini Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) yapmaktadır. TÜİK verilerine göre Türkiye nüfusu 2019 yılında toplam 83.154.997 kişiden oluşuyor. 2018 yılına göre nüfusumuzda artış var. Birçok il ve ilçe nüfus azalırken, nüfusun büyük kısmının İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri, Adana gibi şehirlere yığıldığını görülüyor.

Şimdi gelelim Şereflikoçhisar nüfusu ve göç denklemine. Şereflikoçhisar’ın 2016 (33.420 kişi), 2017 (33.599 kişi), 2018 (34.202 kişi), 2019 (33.821 kişi) nüfuslarına baktığımızda yıllara göre küçük değişiklikler olduğunu görüyoruz. Ama 2000 yılında yapılan nüfus sayımında toplam nüfusu 59.128 kişi olduğunu da hatırlamakta fayda var. Bu nüfus azalışında Şereflikoçhisar’ a bağlı üç kasabanın, 1989 yılında ilçe olması ve köylerinin bu yeni ilçelere bağlanmasının da etkisi bulunmakla birlikte Şereflikoçhisar’dan büyük şehirlere doğru bir göç hareketi olduğu gerçeği de karşımızda durmaktadır. Şereflikoçhisar’ın toplam nüfusu uzun yıllardır, otuz dört bin ile otuz beş bin arasında gidip gelmektedir.

Genel olarak göçlerin; ekonomik, doğal, sosyal ve siyasal nedenleri vardır. Şereflikoçhisar’daki göçlerin temel nedeni ise ekonomiktir.

Şereflikoçhisar’da teşvik ve yatırımlar sayesinde istihdam artarsa iş bulan kişiler artık göç etmek zorunda kalmayacaktır. Özellikle işsizlik sorunu nedeni ile dışarıya giden insanlar, Şereflikoçhisar’da iş imkânı olduğunu görürse geri dönecektir. Bu düşünceden hareketle Şereflikoçhisar’da işsizliğin önüne geçmek, göçü tersine çevirmek amacıyla ‘’Şereflikoçhisar Organize Sanayi Bölgesi’’ kuruldu.

Organize Sanayi Bölgeleri’nin temel kuruluş hedefleri arasında kurulduğu yerde; iş imkânı oluşturmak, göçü engellemek, çarpık sanayileşme ve çevre sorunlarının da önüne geçmek gelir. Bir ülkenin bir yörenin kalkınması için Organize Sanayi Bölgeleri önemli bir girişimdir. ‘’Şereflikoçhisar Organize Sanayi Bölgesi’nin’’ Şereflikoçhisar’ın kalkınıp gelişmesinde lokomotif görevi yapacağı kesin.

Yerel basından ve Kaymakamlığın internet sitelerinden takip ettiğim kadarı ile ‘’Şereflikoçhisar Organize Sanayi Bölgesinde’’ arsa tahsisleri yapılmaya başlandı. Arsa tahsislerinin yapılması ilerisi için beni umutlandırdı.  Şereflikoçhisar eski güzel günlerine dönecektir.

Annem Üzülecek
Şu kirli camı delip,
İçeriye girecek,
Çelimsiz güneş…
Duvarların ötesinde,
Buna en çok,
Annem üzülecek…
Gözlerindeki yaş,
Hiç dinmeyecek…
(BENİM ADIM V)


   13 Şubat 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 4411 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü
Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun
Önce bağımsızlık… Trablusgarb ve Balkan Savaşlarıyla felaket yakalanan Osmanlı Devleti, I. Dünya Savaşı ile de tam anlamıyla çöküş haline girmişti.

Tekin İnşaat

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi Dekorasyon Tavsiyeleri