23 Eylül 2020, 14:32 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Şehrin Sorunları

Şehrin Sorunları

x

Yazdığım yazılarda amacım; hiçbir kişi, kurum ve kuruluşu...

  • Facebook Paylaş


  • Twitter Paylaş

Yazdığım yazılarda amacım; hiçbir kişi, kurum ve kuruluşu rencide etmek değildir. Tek sevdam ve ortak yaşam alanımız olan Şereflikoçhisar’ın çok daha yaşanabilir bir şehir olmasına katkı sunmaktır.


Binlerce yıldır kültürlerin harmanladığı özgün tarihi ile Şereflikoçhisar; kültür birikimi, dinamik nüfusu, toplumun eğitim düzeyi, iller-ilçeler arasındaki ulaştırma ağları, emsalsiz tarihi ve turist değerleri ile doğal kaynaklarının zenginliği gibi genel özellikler Şereflikoçhisar’ı tam olarak tarif etmeye elbette yeterli olamamaktadır.

Bu anlamda 21’ inci yüzyılda Şereflikoçhisar’ın gelişmesini etkileyecek en önemli unsur elbette Şereflikoçhisarlıların kendi performansı olacaktır. Mevcut tarihsel birikimi ve güçlü toplum dokusu ile bu hedefleri gerçekleştirebilecek güce sahip olan Şereflikoçhisarlıların yeni yüzyılda değişimi kendi amaçlarına göre yönlendireceği hususunda asla tereddüdüm bulunmamaktadır.

Şereflikoçhisar’daki meslek kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin, kamu kurum ve kuruluşlarının, üniversitenin, örgütlü ve örgütsüz tüm halk kesimlerinin işbirliği ve eşgüdüm anlayışı ile bir arada çalışmasını sağlayacak, toplumun her kesiminin görüş ve önerilerini karar süreçlerine dâhil edecek  “katılımcı” yönetim anlayışı ilçemizi ileriye taşıyacaktır. Takım çalışması ile sorunların üstesinden hep birlikte geleceğiz.

Bugün tüm dünyada ve ülkemizde toplumsal yapı ve ilişkileri derinden etkileyen hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşanıyor. Yerel yönetimlerin yetki ve sorumlulukları artıyor. Mahallelerin, kentlerin, bölgelerin ve ülkelerin geleceklerine ilişkin kararlar, sivil toplum örgütleri başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiriyor.

Bu konuyla alakalı olarak, Şereflikoçhisar ile ilgili aklıma ilk gelen bazı sorunlara, çözüm önerilerimi şu şekilde sırlayabilirim;

-Sosyal, ekonomik ve biyolojik açıdan sorunlar yaşayan 65 ve üzeri yaş grubuna yönelik hizmetlerin çeşitliliğini artırmak gerekmektedir.

-Kent içi ulaşım planlanırken mevcut yollara ilaveten bisiklet ve yürüyüş yollarının ilgili belediyelerce yapımları planlanarak ve gerçekleştirilmelidir.

-Otopark ve küçük ya da büyük spor tesisleri oluşturulurken dinlenme, eğlenme alanları birlikte düşünülmelidir.

-Kent Sorunları konulu en kısa zamanda kapsamlı bir araştırma yapılmalıdır.

-Sağlık eğitimine ve koruyucu sağlık hizmetlerine önem verilmelidir.

-Tarımsal işletmelerde verimliliğin arttırılması için çiftçinin her dalda eğitimine devam edilmesi gerekmektedir.

-Tarımsal çeşitlilik ve verim artırılması yönünde sulama amaçlı projelerin desteklenmesi gerekmektedir.

-Kültürel-sanatsal etkinliklerin siyaset üstü olacak şekilde iyi planlanması ve iyi duyurulabilmesi için koordinasyonun ve güç birliğinin sağlanması gerekir. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin sanat birimleriyle daha fazla işbirliği ve koordinasyonunun sağlanması gerekir.

-Müzelerimizde teşhirdeki eserler çok değerli olduğundan dokunulmaz. Oysaki çocuklar dokunmadan anlayamazlar. Bu nedenle çocukların dokunabileceği, eline alabileceği kırıp yeniden yapıştırabileceği (konservasyon), çamurdan yeniden imal edebileceği, özgün eserlerin imitasyonlarının teşhir edildiği ‘’Çocuk Müzesine’’ ihtiyaç vardır. Örnekleri mevcuttur.


Çamur

İnsanoğlu çamurdan yaratılmış,
Ama;
Özünü unutmuş,  sanır kendini demirden.
Bir süre, sert ve parlak…

(Benim Adım V)  24 Eylül 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 7113 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü
Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun
Önce bağımsızlık… Trablusgarb ve Balkan Savaşlarıyla felaket yakalanan Osmanlı Devleti, I. Dünya Savaşı ile de tam anlamıyla çöküş haline girmişti.

YAZARLAR

Tekin İnşaat

SON YORUMLANANLAR

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi Dekorasyon Tavsiyeleri