07 Ekim 2020, 13:39 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim

x

Uzaktan Eğitim...

  • Facebook Paylaş


  • Twitter Paylaş

Eğitim kavramı bilgi teknolojilerinin gelişimi ile farklı bir boyuta taşınmış ve bu gelişime bağlı olarak teknoloji, eğitimin değişmez bir parçası haline gelmiştir. Korona virüsü pandemisi ile birlikte uzaktan eğitimin popülerliği de artmıştır.


Günümüzde uzaktan eğitim denildiğinde aklımıza ilk gelen doğal olarak internet üzerinden yapılan eğitimlerdir. Ancak uzaktan eğitimin tarihsel gelişimine baktığımızda, uzaktan eğitimin gerçekleşmesinde bilişim teknolojilerinin olmazsa olmaz olmadığı daha iyi anlaşılacaktır.

Uzaktan eğitim uygulamasından ilk bahsedilme tarihi 1728’dir. Boston Gazetesinde yer alan reklamda kısa yolları (stenografi) anlatan öğretmen Caleb Phillips stenografiyi, ülke çapında stenografi sanatı öğrenmeye istekli herkese haftalık olarak gönderdiği bir kaç saatlik dersler ile Boston’da yaşayan kişilere, doğrudan öğretildiğindeki kadar mükemmel olarak öğreteceğini iddia etmiştir.

Bundan yaklaşık yüz yıl sonra uzaktan eğitime ait daha kesin kanıtlar bulunmaktadır. İsveç’in Lund şehrindeki üniversitenin haftalık yayınlanan 1833 yılı 30. sayısındaki reklamda, posta (mektup) ortamında kompozisyon öğretileceği ilan edilmiştir.

Türkiye’de ilk uzaktan eğitim, mektupla öğretim kursları ile 1958-1959 yılında özellikle Ankara dışında bulunan bankacılar için uygulanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde uzaktan eğitim uygulamaları ise ilk kez 1960 tarihinde “Mektupla Öğretim” adı altında ve deneme öğretimi olarak başlatılmıştır.

Uzaktan eğitimin bir diğer uygulamada canlı televizyon ve radyo yayınlarıdır. Ülkemizde bu uygulamaya örnek olarak, Anadolu Üniversitesi’nde uzaktan öğretim için İktisat, İşletme ve Açık öğretim fakülteleri öğrencilerine sınava hazırlık olması amacıyla canlı yayın programları hazırlanıp sunulması verilebilir. Bu programlar TRT4’ten yayınlanmıştır. Bu canlı yayın programlarında 6 ders ve her ders için 30 dakikalık süreler mevcuttu.

Günümüzde ise korona virüsü salgınıyla birlikte uzaktan eğitim internet üzerinden yapılmak zorunda kalınmıştır. Okuldaki derslere erişemeyen yeni bir kitleye ulaşma imkânı sunması; çalışma şartları (örneğin; yer, zaman sınırının olmayışı); mekân bağımsızlığı sayesinde boş zaman sunması; öğrenciler için ders esnekliği sağlaması; bilişim teknolojilerini etkin bir şekilde kullanmaya olanak sunması” internet tabanlı uzaktan eğitime teşvik eden faktörlerin başında gelmektedir.

Uzaktan eğitim yöntemi kişilerin almaları gereken eğitimden daha iyi bir verim alıp almaması, ders kalitesinin yükselip yükselmemesi ve kişinin öğretim yeteneklerine katkı sağlayıp sağlamaması hususunda net verileri bu korona pandemisi sürecinde ve sonrasında daha net verilerle hep birlikte göreceğiz.

Yetkililerin ve eğitim uzmanlarının televizyonlardaki ve gazetelerdeki açıklamalarına bakıldığında; Uzaktan eğitim yöntemi ile kalıcı öğrenmenin gerçekleşmeme olasılığının yüksek olmasıdır. bu nedenle yüz yüze eğitim yönteminin gerçekleştirilebileceği ortamların sağlandığı durumlarda, uzaktan eğitim yönteminin kullanıldığı eğitim sürecinin tekrar yüz yüze eğitim yöntemi şeklinde gerçekleştirilmesi gerekliliğine vurgu yapmaları.

Sonuç olarak yaşadığımız bu korona virüs pandemisi sürecinde; uzaktan eğitimde etkili bir öğrenme ve öğretme etkinliği için, öğrenci-öğrenci, öğrenci-öğretici, öğrenci-kurum ve öğrenci öğretim materyali ile etkileşim bir zorunluluktur. Uzaktan eğitimde etkileşimin sağlanabilmesi için, öğrenci, öğretici ve öğretim materyallerinin bilgi ve iletişim teknolojilerinin aracılıyla aynı platformda eşzamanlı ve eşzamansız olarak buluşması ve görsel-işitsel bilgi paylaşımının sağlanması gerekir.

Kim deli?

Okula gidiyorsun,
Tahta akıllı.
Telefona parmakla dokunuyorsun,
Ekran akıllı.
Araba sürüyorsun,
Göstergeleri akıllı.
Eve geliyorsun,
Tüm eşyalar akıllı.
Söyleyin bana bu kadar akıllı arasında,
Kim deli?                                

(Benim Adım V)

  8 Ekim 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 7252 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü
Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun
Önce bağımsızlık… Trablusgarb ve Balkan Savaşlarıyla felaket yakalanan Osmanlı Devleti, I. Dünya Savaşı ile de tam anlamıyla çöküş haline girmişti.

YAZARLAR

Tekin İnşaat

SON YORUMLANANLAR

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi Dekorasyon Tavsiyeleri