23 Ekim 2019, 12:36 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Yan gelip yatmak!

Yan gelip yatmak!

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1647 kez okunmuştur

Yan gelip yatmak deyimi; Hiçbir iş yapmayarak, yapılacak işlerle ilgilenmeyerek rahatına bakmak, keyfince yaşamak, olarak açıklanıyor.


Bir bakıma; tuzu kuru olanların, sorunlara karşı duyarsız kalanların, kendinden başkasını düşünmeyenlerin, toplumsal sorumluluk taşımayanların tanımı için de kullanılacak bir deyim; yan gelip yatmak.

Çevrenizi bir inceleyin bakalım; kimler ya da hangi kuruluşlar yan gelip yatıyor? Kimler ya da hangi kuruluşlar bir şeyler yapıyor görünüp de, incir çekirdeğini doldurmayacak işlerle ilgileniyor.

Kimler yan gelip yatıyor? Diye sorsanız benim aklıma öncelikle bazı sendikacılar, sivil toplum örgütü yöneticileri, meslek kuruluşlarının temsilcileri ve her kademeden siyasetçiler gelir.

Adamın fiziki görünüme bakarsanız ense-kulak-göbek yerindedir. En görkemli makam odalarında oturur, en son model arabalarla gezer, en turistik yerlerde ya da oteller -sözüm ona- mesleki toplantılar, eğitim çalışmaları yaparlar da, sıra üyesinin hak ve menfaatlerini korumaya iyileştirmeye gelince çabaları ağustos böceğinin gayretinden öte geçmez!

Adam bir derneğin, bir odanın yönetimini ele geçirebilmek için akla gelmedik oyunlara, gizli pazarlıklara, menfaat ilişkilerine başvurmaktan çekinmez de, hedefine ulaştıktan sonra ara ki bulasın. Temsil ettiği kurumun, kuruluşun amacının dışında her işe maydonoz olur da, asli göreviyle ilgili kılını kıpırdattığını göremezsiniz.

Kimler yan gelip yatıyor? Sorusunun cevap şıkları arasında siyasiler ilk akla gelenlerdir.
Öyle uzaklara gitmeye gerek yok. İlçemizdeki siyasi partilere, partilerin yönetimlerine, yerel yönetimde görev alan siyasileri bir gözden geçirin?

Kaçını tanırsınız?
Hangisinin; bu ilçenin, bu ilçede yaşayanların geleceğiyle ilgili bir önerisi, projesi vardır? Kongrelerde parti yönetimlerine girmek için var güçleriyle çaba sarfedenlerin, bir belediye meclis üyeliği kapabilmek için varını yoğunu ortaya dökenlerin, istediklerini elde ettikten sonra seslerinin çıktığını duyar mısınız?

Yıllarca parti yöneticiliği, beş yıl belediye meclis üyeliği yapıp da, o zaman dilimi içinde beş kelime konuşmayan, bir tek öneri sunmayanlar siyasi arenada boy göstermiyor mu?

Tüm sendikacılar, tüm sivil toplum örgütü ve meslek odası temsilcileri, tüm parti yöneticeleri ve belediye meclisi üyeleri, adı siyasiler arasında geçen herkes mi böyle? Diye sorarsanız; evet demek insafsızlık olur.

Peki böyle gelmiş böyle mi gidecek?
Gitmeyeceği yönünde bazı işaretler var.
Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak’ın İlçe ve odasıyla ilgili bazı çabaları, girişimleri birşeylerin değişebileceğine işaret sayılıyor.

2019 yerel seçimlerinde Millet İttifakı’nın Belediye Başkan Adayı Ercan Alıcıoğlu’nun bazı açıklamaları ve girişimleri, siyasetin alışılagelmiş kalıpların dışına çıkacağının, seçimden seçime siyaset yapma alışkanlığının gerilerde kalabilineceğini düşündürüyor.

Siyasette yan gelip yatmanın devam edip etmediğini anlamak için 22.8.2019 tarihli Çengel’de Ercan Alıcıoğlu’na hitaben; “Sorma Vakti Gelmedi mi?” Başlığıyla bir yazı yayınlıyoruz.

Alıcıoğlu 09.10.2019 tarihli gazetemizde “Unumu eleyip eleğimi asmadım” başlığıyla yayınladığımız açıklamasının son bölümünde; “Bu vesileyle sizin aracılığınızla bir konuya da değinmek istiyorum. Şereflikoçhisar’ın hak ve menfaatleri doğrultusunda, kapanan tuzlalarla ilgili olarak bir yıl önce başlatmış olduğum ve siyaseten hiç kullanmadığım, Cumhurbaşkanlığı makamına yolladığım ve hala takip ettiğim müracaat ve şikayet dilekçemi de bu basın açıklamasının ekinde size yolluyorum. Toplumun bilgilendirilmesi açısından önem arz eden bu mektubu, gazetecilik anlayışınıza güvenerek yayınlamanızı bekliyorum. Aynı mektubun gelişmesi olarak Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin Meclis Grup Başkan Vekilleri ile bir görüşme yapacağım. Bu durumu önümüzdeki günlerde çözüm bulunmaması halinde ulusal basına da taşıyacağımın bilinmesini isterim. Birde şuan Ankara Büyükşehir Belediyesi nezdinde yürütmekte olduğum bir projem var. Şuan hukuki zemini konusunda araştırmalarım sürüyor. Bu projemi vakti ve saati geldiğinde tüm kamuoyuyla paylaşacağımın bilinmesini isterim” diyerek farklı bir imaj çiziyor.

Alıcıoğlu açıklamasında; “İlçeyle ilgili çalışmaları yakından inceleyeceğini, iyi ve güzel olanı takdir ederken, yanlışlar karşısında da uyarı, öneri ve eleştirilerini sunacağını” vurguluyor.

Alıcıoğlu’nun bir başka beyanı ise; kendisine oy veren 8 bin seçmenin hak ve menfaatlerini her zaman her platformda savunup, koruyacağına yönelik yaptığı vurgu.

Umarız; yan gelip yatanlar uyanmaya başlar da, bizler de geleceğimiç için umutvar oluruz.


      24 Ekim 2019


YORUM YAZ

Naci
Yan gelip yatmak yazınız bi ekleme de ben bulunayım ilçeye atılan asfalt reklamı aynen şöyle ASFALTINIZ HAYIRLI OLSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ. Altında zamanın ilce belediye başkanının resmi var yan gel yat
Mehmet Özkan
Mustafa bey
Ben Almanya Stuttgart bölgesinde kaliyorum yaklasik 8 veya 9 yildir yazilarinizi ve gazetenizi takip ediyorum bazi görüslerimiz uymasada gercekten sizi tebrik etmek istiyorum yillardir her persembe mutlaka site yenileniyor sistem ve calisma disipliniz mütis yazilarinizin icerikligi benim icin okadar önemli degil cünkü siyasetle fazla ilgim yok
Tekrar tebrik ediyor islerinizde basarilar diliyorum
Marifet iltifata tâbidir

Selamlar mehmet
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri